لامپ و اجزای تشکیل دهنده آنTSH-1BULB11

               

آموزشهای مربوط به الکتریسیته و الکترونیک

ویژه دانش آموزان و علاقه مندان

بنام خدا

    لامپهای التهابی (رشته ای) چیست؟

لامپهای  التهابی حبابی (incandescent light bulb ) یا لامپ رشته ای منبع نوری ساخته دست  بشر است که نور سفید درخشانی از خود انتشار  می کند . جریان الکتریکی از یک رشته نازک تنگستن  عبور می کند که تا حد نور دهی آن را گرم می کند. از رسیدن اکسیژن به رشته ، یک حباب شیشه ای بسته جلوگیری می کند چراکه در غیر این صورت سریعاً رشته اکسید و ازبین  خواهد رفت . در ابتدا به لامپ های قوسی ، لامپ های رشته ای وگاهی اوقات لامپ الکتریکی گفته می شده است. همچنین به آن ها درصنعت سینما ، تئاتر،تلویزیون و لامپ حبابی گفته می شود . این لامپ ها در اندازه ها  و ولتاژهای مختلفی  ساخته می شوند ، از ۱٫۵ ولت الی  ۳۰۰ ولت. لامپ الکتریکی نیازی به تجهیزاتی جانبی  برای روشنایی ندارد ودر ضمن  قیمت تولید بسیار پایینی دارد.لامپ الکتریکی با هر دو نوع جریان DC و AC به خوبی کار می کند ، در نتیجه لامپ رشته ای به صورت وسیع در نوردهی مکانهای مختلف مانند  منازل ، منابع نوری متحرک و مکان های تجاری، چراغ های مطالعه ، چراغ قوه ها چراغ های اتومبیل و دکوراسیون و نیز مصارف تبلیغاتی کاربرد دارد.

از گرمای ساطع شده  از لامپهای رشته ای برخی از مصرف کننده ها هم استفاده می کنند ، مانند دستگاه های  جوجه کشی (برای گرماکردن  تخم ها) ،تولید گرمای مطلوب برای نگهداری جوجه های تازه متولد شده، گرمایش تابشی (مادون قرمز) برای دستگاه های نظامی مانند تانک ها،تولید گرما  در فرهای پخت آسان. گرمای تولید شده  از لامپ های رشته ای می تواند درسرما ، به گرم نمودن خانه کمک کند ، اما در مناطق گرمسیری باعث اتلاف بیشتر انرژی توسط سیستم های تهویه مطبوع  خواهد شد.لامپ های رشته ای بتدریج در بسیاری از کاربرد ها جای خود را به لامپ های فلورسنت،لامپ های تخلیه الکتریکی پرنور ، LED ها و منابع دیگر می دهند که به ازای مصرف مقدار مشابهی از انرژی مقدار بیشتری نور مرئی از خود ساطع می کنند.

اجزای لامپ

لامپ های رشته ای شامل یک محفظه شیشه ای (یک جام یا جباب) که توسط گازی بی اثر پر شده است تا تبخیر رشته را کم کند می شود.درون حباب یک رشته سیم ازجنس  تنگستن قرار دارد که از سرتاسر آن جریان الکتریکی عبور داده میشود.جریان باعث گرم شدن رشته به دمایی شدیداً بالا می شود ( ۲۰۰۰ تا ۳۳۰۰ درجه کلوین بسته به نوع رشته،سایز،شکل،و مقدار جریان عبور داده شده).رشته ی داغ شده از خود نوری ساطع می کند که حدوداً یک طیف موج پوسته ای را شامل میشود.قسمت مطلوب این طیف موج نور مرئی است، اما عمده انرژی صرف تولید نور طول موج های نزدیک مادون قرمز می شود.

قسمت های مختلف لامپ التهابی

9 1

۱ – حباب شیشه ای

۲ -گاز کم فشاربی اثر

۳ – سیم رشته تنگستن

۴ – سیم اتصال ته لامپ

۵ – سیم اتصال بدنه

۶ – سیم های محافظ تنگستن

۷ – پایه شیشه ای

۸ – سیم بدنه فلزی اتصال

۹ – کلاهک (بدنه )

۱۰ – عایق ( ویترایت )

۱۱ – اتصال الکتریکی ( ته لامپ )

موفق باشید

گروه آموزشی آرون ــ سعید کشاورز کیوانی

                                         

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:
image_pdfimage_print

احتمالا مایل به بررسی این موارد نیز هستید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.